Izba Pamięci


 


 

Nasza Szkoła posiada ,,Izbę Pamięci”, która mieści się na parterze budynku. Chcąc zachować choćby część dziedzictwa poprzednich pokoleń, uchronić od zniszczenia i zapomnienia ślady naszych przodków, postanowiono je zebrać        i wyeksponować. Eksponaty do szkolnego ,,muzeum” napływały przez wiele lat. Przynosili je uczniowie, którzy znajdowali je w różnych miejscach (na strychach, w piwnicach...), ale są to też dary mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy uwierzyli, że Szkoła to najlepsze miejsce dla Ich rodzinnych pamiątek. Dużą zasługę w tym dziele mają osoby, które specjalnie poświęcały swój czas na poszukiwaniu tego typu rzeczy. Pokaźny zbiór przejęto ze ,,Szkolnej Izby Pamiątek Rodzinnych” po nieistniejącej już Szkole Podstawowej w Ujściu Jezuickim. Znaleziska były poddawane odpowiedniej renowacji i konserwacji.

    ,,Izba Pamięci” w części jest poświęcona naszemu Patronowi- majorowi Henrykowi Sucharskiemu. W zbiorach tych znajdują się dokumenty i pamiątki z Jego życia m.in. listy z oflagu, świadectwa szkolne, zdjęcia... . 

      Wśród pozostałych eksponatów można wyróżnić:

- militaria( hełmy, łuski pocisków, radiostację, menażki, szable...);

- dokumenty szkolne datowane na lata 1864-1866, 1911 w tym księgę  protokołów Rady Szkolnej z roku 1883...; 

- dawne narzędzia pracy (kołowrotek do przędzenia wełny, mendlicę do lnu,  cep, sierp, piłę...)

- przedmioty domowego użytku (żelazka na duszę i węgiel, lampy naftowe  i karbidowe, maglownice, dzieżę na ciasto, niecki, łopatę do chleba, praskę do  sera, maselnicę, cebrzyk, pralkę ręczna, moździerz kuchenny, gramofon...); 

- buty plecione ze słomy, drewniane chodaki...;

- wytwory rękodzieła;

- stare monety i banknoty;

- inne.

Są to przedmioty dzisiaj już mało znane, zwłaszcza młodemu pokoleniu.

   Zgromadzone ,,starocie” przybliżają nam minione czasy. Pozwalają przywrócić pamięć o tym co było. Każdy przedmiot to kawałek historii. Wszystkie są  wspaniałymi pomocami dydaktycznymi do przekazywania młodym ludziom wiedzy o sposobie życia w naszej dawnej ,,Małej Ojczyźnie”.

    Izba Pamięci była i jest odwiedzana przez przedstawicieli pokoleń: dzieci i młodzież różnego typu szkół, przedstawicieli wielu instytucji, kombatantów, osoby prywatne. Zwiedziło ją  wielu  turystów z kraju i zza granicy.

Jest to miejsce, które wzbudza prawdziwe refleksje wśród oglądających.

   Naszą Izbę można zwiedzać w ciągu całego roku, po uprzednim uzgodnieniu terminu przybycia z Dyrektorem Szkoły.

     Szkoła nadal zainteresowana jest gromadzeniem różnego rodzaju ciekawych przedmiotów z lat minionych.

 

    Zwracamy się więc z prośbą do wszystkich tych, którzy mogą  wspomóc nas w tej inicjatywie i przyczynić się do wzbogacenia naszej ekspozycji.

                                    Serdecznie dziękujemy i zapraszamy!      

(EM)